Wszystko o leczeniu kanałowym

Przyczyny leczenia kanałowego

Choć o zęby się dba, to bywa, że próchnica lub uraz mocno uszkodziły miazgę zęba. Przed wyrwaniem, ząb może zostać uratowany poprzez leczenie kanałowe. Kiedy można je wykonać, na czym polega i co należy robić, gdy nie przyniesie rezultatów - o tym informacje znajdują się poniżej.

Leczenie kanałowe - co to jest?

We wnętrzu zęba znajduje się zakażenie, trzeba zatem je usunąć a ząb zabezpieczyć przed tym, by nie wystąpiło ono ponownie. Miazga, która jest wypełnieniem korzenia i zęba, musi zostać usunięta. Powstałe przestrzenie stomatolog czyści, dezynfekuje a na koniec wypełnia sztucznym materiałem

Po wszystkim ząb nie posiada ani naczyń krwionośnych, ani nie jest unerwiony - jest martwy. Przy tym jest nadal mocny i może służyć chociażby do gryzienia. Pacjenci, którzy mają prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe, co najmniej przez osiem lat cieszą się tym zębem.

Wskazania do leczenia kanałowego

Najczęściej jest to silna próchnica. Poza tym, nawet uraz mechaniczny, częste zabiegi stomatologiczne czy chore sąsiednie zęby mogą być groźne dla miazgi.

Jak przebiega leczenie kanałowe

Przeprowadzenie leczenia kanałowego

Z komory zęba dentysta musi usunąć chorą miazgę, więc przewierca się do niej. Z kanałów korzeniowych musi, za pomocą długiego, cienkiego narzędzia, usunąć nerwy i miazgę, która je otacza. Kanały zostają dokładnie wypłukane płynem, który je w pełni dezynfekuje, zazwyczaj jest to podchloryn sodu lub chlorheksydyna.

Następnie dentysta potrzebuje uzyskać dostęp do całych korzeni, dlatego poszerza kanały, przy tym usuwając zakażone tkanki. Pomiędzy kolejnymi etapami czyszczenie pacjent nosi plombę tymczasową, która nie pozwala na powstanie infekcji oraz zmniejsza zapalenie.

W końcowym etapie leczenia stomatolog, najczęściej gutaperką, wypełnia kanały zębowe. W jamie zęba zakłada kosmetyczną plombę. Na RTG sprawdza, czy wypełnienie sięga końca kanału.

Problemy związane z leczeniem kanałowym

Bywa tak, że mimo, iż wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z planem, ząb i tak trzeba usunąć. Czasem infekcja tli się w zębie, który został poddany zabiegowi. Objawem jest ból. Zdarza się, że kanał nie został w pełni oczyszczony lub okazało się potem, że w zębie jest czwarty kanał, który był niewidoczny na zdjęciu RTG.

W trakcie oczyszczania narzędzie do usuwania miazgi może złamać się, a płyn do płukania trafić poza ząb. Powoduje to krwawienie do dziąsła i ból, który może nawet utrzymywać się przez kilka tygodni.