Leczenie kanałowe zębów

kanałowe leczenie zębów

Jedyną, znaną obecnie metodą leczenia nieodwracalnych zmian miazgi jest leczenie kanałowe. Zmiany nieodwracalne to zmiany, których nie da się wyleczyć stosując metodę biologiczną, która polega na pokryciu miazgi zęba. Sygnałem, że musimy się szybko zgłosić do stomatologa jest bardzo silny, pojawiający się nagle ból zęba.

 

Mocno unerwiona tkanka miazgi zęba na zmiany zapalne w jej obrębie zazwyczaj reaguje tak silnym bólem, że wiele osób chętnie zdecydowałoby się na natychmiastowe usunięcie zęba. Skąd tak silny ból? Jest on efektem wzrostu ciśnienia w kanałach zębowych. Zdecydowana większość z nas na samą myśl o kanałowym leczeniu zęba odczuwa ciarki na skórze. Ale współczesna stomatologia coraz rzadziej musi się kojarzyć pacjentom z bólem.

Tak jest także w przypadku kanałowego leczenia zębów, które dzisiaj nie musi już boleć. Coraz częściej zabieg wykonywany jest w nieczuleniu miejscowym, a w bardzo szczególnych przypadkach nawet w narkozie. Jeżeli więc nie chcemy utracić zęba, śmiało możemy poddać się takiemu leczeniu. Nie rezygnujmy z leczenia kanałowego przede wszystkim ze względu na fakt, że w procesie leczenia zostanie usunięte ryzyko zakażenia, które może przenieść się na cały nasz organizm. Jak wygląda zabieg? Przede wszystkim u pacjenta wykonuje się zdjęcie rtg zęba.

Dopiero na podstawie zdjęcia lekarz może ocenić, czy kanały można dokładnie oczyścić. Jeśli tak, stomatolog otwiera zęba, oczyszcza i płucze kanały. Następnie kanały muszą zostać bardzo starannie osuszone. Do wypełniania tak przygotowanych kanałów najczęściej stosuje się zawierającą uszczelniacz gutaperkę. Na koniec lekarz przystępuje do odbudowania ubytku zęba. Kanały muszą zostać wypełnione bardzo szczelnie, aby uniemożliwić wnikanie bakterii do kanałów. Przedostanie się znajdujących się w jamie ustnej bakterii do kanałów zębowych, to ryzyko, że do zakażenie dojdzie raz jeszcze.

Przed zabiegiem pacjenci nie przechodzą jakiejś szczególnej procedury przygotowawczej, muszą jedynie wykonać rtg zęba. Oczywiście dobry lekarz nie zapomni zapytać, czy pacjent nie ma uczuleń. Tylko zabiegi wykonywane w narkozie wymagają wcześniejszego wykonania zleconych przez anestezjologa badań. Na ich podstawie anestezjolog podejmuje decyzję, czy pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu. Kanałowe leczenie zębów może być przeprowadzane wielokrotnie. Zawsze jednak konieczne jest usunięcie wypełnienia założonego w czasie poprzedniego leczenia.