Most protetyczny – jak odtworzyć utracone zęby?

most protetyczny

Metod uzupełniania brakujących zębów jest przynajmniej kilka. Jedną z nich jest most protetyczny. Uzupełnianie zębów za pomocą mostu polega na przymocowaniu korony zęba do sąsiadujących zębów z tym utraconym.

Filarem odbudowywanego zęba są dwie korony protetyczne. Każda z nich znajduje się z jednej strony ubytku. Most protetyczny pozwala uzupełnić nawet trzy brakujące zęby pod warunkiem jednak, że znajdowały się one obok siebie. Z jakich wskazań wykonuje się most protetyczny? Most protetyczny stosuje się, kiedy:

- założeniem jest uniknięcie przemieszczania się zębów;

- zależy nam na ograniczeniu zaniku kości;

- chcemy ograniczyć ryzyko rozwoju próchnicy;

- pragniemy powrócić do prawidłowego zgryzu.

To są medyczne przesłanki do wykonania mostu protetycznego. Ale ma on także walory estetyczne: stajemy się młodsi, znów możemy pochwalić się pięknym i kompletnym uśmiechem.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych?

Gabinety oferują dwa rodzaje mostów: porcelanowe; kompozytowe. Mosty ceramiczne należą do najbardziej popularnych. Koronę zęba wykonuje się z porcelany, a umieszcza na podbudowie wykonanej z cyrkonu lub ze złota. Dzięki takim materiałom do wykonania podbudowy, efekt estetyczny jest wyjątkowo zadowalający. Podbudowa mostu może być też wykonana ze stali. Most kompozytowy wzmacniany jest dodatkiem włókna szklanego. Most ten jest mniej trwały od porcelanowego. Ale zęby filarowe, które go podtrzymują nie muszą być szlifowane. Są one naklejane na zęby naturalne. Mostem kompozytowym nie da się uzupełnić braku więcej niż trzech zębów.

Etapy zakładania mostu

Zanim pacjentowi zostanie założony most protetyczny musi on przejść pewne badania. Do najbardziej podstawowych należy prześwietlenie. To od stanu korzeni zależy bowiem, czy przed założeniem mostu nie należy wcześniej wyleczyć próchnicy. Miejsce na korony zębowe wymagają zeszlifowania sąsiadujących z ubytkiem zębów. Zabieg ten jest bezbolesny, gdyż pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe. Ostatnim etapem jest zacementowanie mostu stałego.