Aparaty ortodontyczne - zalety i zagrożenia

Zadbane zęby

Wady zgryzu

W wielu przypadkach wady zgryzu wynikają z żywieniowych przyzwyczajeń z okresu dzieciństwa picia z butelki ze smoczkiem czy ssania palca. Natomiast wady genetyczne są raczej rzadkie. Niezależnie od tego można je korygować i warto to zrobić.

Stały aparat

Obecnie już nikogo nie dziwi noszenie stałego aparatu przez osoby dorosłe. Od początku lat 80-tych, gdy się pojawiły wiele się zmieniło i obecnie ich popularność jest już znacząca. W tym momencie noszą je dzieci, nastolatki, ale coraz częściej również osoby, które są już całkiem dorosłe. Celem nie jest poprawa zgryzu i redukowanie chorób, ale coraz częściej będzie to praca nad estetyką uzębienia, niekiedy również nad rysami twarzy. Noszenie aparatu jednak wiąże się z pewnymi problemami i zagrożeniami.

W jamie ustnej trudniej będzie nam zadbać o odpowiednią higienę. Szczotkowanie zębów będzie utrudnione a poszczególne elementy aparatu ograniczą nam przepływ śliny co zablokuje naturalne czyszczenie zębów. Zostawać będą resztki pokarmowe, pojawią się problemy z higieną, stały ucisk. W większości jednak te powikłania uda się bez większych problemów pokonać.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna u osób z aparatem ortodontycznym i dlatego właśnie trzeba będzie poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. Ważne będzie docieranie do wszystkich szczelin, gdzie pojawią się problemy z uzębieniem.

Wizyta ortodontyczna

Czyszczenie aparatu ortodontycznego

Oczyszczenie poszczególnych elementów aparatu musi być bardzo dokładne i trzeba się do tego przyłożyć. Jeśli chcemy ochronić zęby przed próchnicą i ubytkami musimy o tym pamiętać. W celu dotarcia do tych miejsc, które są trudno dostępne zastosować można specjalne wyciorki. Dlaczego dobór właściwej pasty do zębów ma tak duże znaczenie dla zachowania zdrowych zębów?

Leczenie ortodontyczne będzie bardzo często prowadziło do dużej wrażliwości na ból. najczęściej po kilku dniach od założenia albo podkręcenia aparatu taki problem się pojawi. Można sobie jakoś z nim poradzić. Najlepiej zdecydować się na specjalną pastę dla wrażliwych zębów, która będzie choć w części minimalizować to wrażenie bólu. Zawsze ważne jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej i dokładne mycie zębów.