Jak dbać o higienę jamy ustnej?

profilaktyka dentystyczna

Teoretycznie, nasza wiedza o higienie jamy ustnej nie jest wcale mała. Wiemy przecież, że zęby należy szczotkować dwa, a niekiedy nawet trzy razy dziennie, mamy przy tym świadomość tego, jak ważny może się okazać wybór odpowiedniej pasty i szczoteczki. Coraz częściej pamiętamy też o codziennym nitkowaniu zębów i wykorzystywaniu fluorkowych płynów przeznaczonych do płukania jamy ustnej.

Oczywiście, sytuacja zaczyna się komplikować w tym samym momencie, w którym zagłębiamy się w szczegóły. Już sam wybór szczoteczki do zębów potrafi być dość skomplikowany. To właśnie ona pomaga nam w walce z próchnicą, usuwa płytkę bakteryjną, miękkie naloty i resztki pokarmowe. W zależności od modelu, mamy do czynienia ze szczoteczkami charakteryzującymi się zarówno włosiem miękkim, jak i tym, dla którego charakterystyczna jest średnia twardość. Co więcej, włosie może być ustawione w pęczki, nie powinno nas jednak zaskakiwać i wtedy, gdy jest ustawione w kilku rzędach.

Producenci prześcigają się zresztą w produkcji coraz bardziej oryginalnych rozwiązań, jest to bowiem dość skuteczny sposób na zwrócenie na siebie uwagi na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaka twardość szczoteczki będzie dla nas odpowiednia, możemy samodzielnie eksperymentować, jeśli bowiem jama ustna jest zdrowa, a my jesteśmy osobami dorosłymi, nie zaszkodzi nam szczoteczka średnio-twarda. Ponieważ jednak nieodpowiedni jej dobór wiąże się z poważnymi komplikacjami, nie zaszkodzi, jeśli zechcemy rozwiązać nasze wątpliwości konsultując decyzję ze stomatologiem.

Oczywiście, każdy powinien nie tylko posiadać własną szczoteczkę do zębów, ale i systematycznie dokonywać jej wymiany. Idealna jest sytuacja, w której następuje ona co dwa lub trzy miesiące, choć można korzystać z jednego egzemplarza nawet przez pół roku. Wielu osobom wydaje się, że podchodzą do higieny jamy ustnej we właściwy sposób, nigdy nie zapominają bowiem o regularnym szczotkowaniu zębów. Tymczasem stomatolodzy przypominają nam, że nie jest to wcale działanie wystarczające. Na pierwszy plan wysuwa się to, że nie powinno się zapominać również o szczotkowaniu języka, właśnie jego grzbiet jest bowiem jednym z głównych siedlisk znajdujących się w jamie ustnej drobnoustrojów. Co ciekawe, w sprzedaży dostępne są dziś nawet specjalne przyrządy do czyszczenia języka, choć ułatwienia w tym zakresie wprowadzają też producenci szczoteczek do zębów.