Co wiesz o aparatach ortodontycznych?

aparat na zęby

Na wady zgryzu cierpi spore grono mieszkańców naszego kraju. Część tych wad to efekty złych nawyków wyniesionych z okresu dzieciństwa, cześć na podłoże genetyczne. Współczesna ortodoncja potrafi jednak poradzić sobie z wieloma tymi wadami. W związku jednak z leczeniem ortodontycznym wiele osób ma pewne wątpliwości. Postaramy się je pokrótce wyjaśnić.

1. Kiedy po raz pierwszy złożyć wizytę ortodoncie?

To częste pytanie stawiane przez rodziców. Z prawidłowo rozwijającym się dzieckiem nie musimy udawać się do ortodonty przed jego szóstymi urodzinami. Jest to moment, kiedy zaczynają się wyrzynać pierwsze stałe zęby. Jeżeli nie zostanie stwierdzona wada, to na kolejną wizytę możemy się umówić za rok.

2. Czy wady zgryzu koryguje się tylko u dzieci?

Korekta wad zgryzu może się odbyć w każdym wieku, wiek pacjenta nie ma tutaj znaczenia. Jednak proces korygowania wad znacznie szybciej przebiega u dzieci niż u osób dorosłych. Efekt leczenia osób dorosłych zależy także od tego, czy maja oni założone mosty lub korony. Proces zakładania aparatu może trwać dłużej w przypadku chorób jamy ustnej.

3. Motywy, dla których decydujemy się prostować zęby

Najczęstszym powodem są względu estetyczne. Jednak osoby, które chcą prostować swoje zęby powinny przede wszystkim kierować się względami zdrowotnymi. Krzywe zęby są znacznie bardziej narażone na próchnicę, wzrasta także ryzyko chorób przyzębia. Nieprawidłowy zgryz może też prowadzić do zwyrodnienia stawów żuchwy. Mogą też pojawić się problemy z układem pokarmowym.

4. Jakie aparaty ortodontyczne są zakładane?

Dla dzieci z mieszanym lub mlecznym uzębieniem przeznaczone są aparaty wyjmowane, czyli ruchome. Tego typu aparat nie prostuje zębów, koryguje tylko wady w budowie szczęki. Dopiero, kiedy wady zgryzu zostaną usunięte można zająć się prostowaniem zębów. Na zęby zakładany jest wtedy aparat stały. Tego typu aparaty mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne (chodzi tutaj o stronę zębów, na której są one mocowane).

5.Czy są przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?

Tak, zdecydowanym przeciwwskazaniem jest białaczka i nieustabilizowana cukrzyca.