Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów?

wybielanie zębów u dentysty

Proces wybielania zębów jest procesem chemicznym. Aby go zrozumieć warto zdać sobie sprawę z tego, że substancje barwnikowe posiadają nienasycone wiązania podwójne. Gdy zachodzi proces ich utleniania, mamy do czynienia z zamianą wiązań nienasyconych w nasycone, a tym samym substancje barwnikowe stają się wizualnie jaśniejsze.

Oczywiście, aby doszło do takiego zjawiska, musi zostać zastosowany związek aktywny. Gdy zależy nam na wybielaniu zębów jest nim nadtlenek wodoru. Gdy analizujemy skład najpopularniejszych preparatów przeznaczonych do wybielania zębów i dostępnych na polskim rynku, nie możemy nie zauważyć tego, że bazują one na nadtlenku karbamidu. Oczywiście, nie jest to jedyny składnik, warto więc wspomnieć choćby o karbopolu, który pełni rolę substancji zagęszczającej. Poszczególne substancje różnią się między sobą między innymi z uwagi na stężenie podstawowych składników wchodzących w ich skład. Oczywiście, profesjonalne wybielanie zębów nie bazuje wyłącznie na zakupie odpowiednich substancji wybielających.

Jeszcze przed jego rozpoczęciem warto zwrócić uwagę na to, czy pacjent może być poddany zabiegowi. Lekarz powinien ustalić, jaka jest przyczyna przebarwień i jaki jest ich stopień. Już choćby dlatego trudno polemizować z osobami, które uważają, że tylko stomatolog jest nam w stanie zasugerować właściwą metodę wybielania zębów. Same produkty do wybielania, z którymi często mamy do czynienia w drogeriach, tak naprawdę pełnią jedynie funkcję pomocniczą. Podlegają przy tym standaryzacji, w efekcie czego niejednokrotnie przynoszą znacznie więcej strat niż zysków.

Jeśli pacjent może się pochwalić zdrowym uzębieniem, może pozwolić sobie również na wybielanie zewnętrzne, a liczba wypełnień nie ma większego znaczenia. Oczywiście, same wypełnieni mogą mieć wpływ na sposób postrzegania uzębienia, te, które są zbyt jasne lub zbyt ciemne z powodzeniem można jednak wymienić. Już po zakończeniu wybielania konieczne jest dostosowanie koloru do nowego odcienia. Oczywiście, nie zawsze można sobie pozwolić na tego rodzaju zabieg. Mówiąc o przeciwwskazaniach do niego w pierwszej kolejności warto wspomnieć o ciąży oraz o okresie karmienia piersią, nie można jednak decydować się na taki krok również wówczas, gdy jest się uczulonym na któryś ze składników preparatu wybielającego. Nałogowi palacze w czasie zabiegu powinni próbować też walczyć z nałogiem.